Základní zbarvení

U tohoto plemene je povoleno 15 typů barev a kombinací, včetně strakáčů pibalda a skewbalda. Nejčastějším zbarvením je ryzák s hřívou a ohonem v barvě lnu. Některé chovy na Islandu se zaměřily také na určité barvy koní. Třeba na hřebčíně Kirkjubaer se chovalo jenom ryzáci - nejlépe se znaky na hlavě a bílými ponožkami. V dnešní době se chov zaměřuje často na udržení a rozšíření vzácních barev a svých zákonech o dědictví.


Ryzáci ,  hnědáci a vraníci

Přesně existují jen dvě základní barvy: Vraníci a ryzáci.
Ryzáci nesmí mít černé chlupy v srsti nebo v hřívě. Ukáže-li kůň někde na těle černé chlupy vlastní základní gen vraníka. Jestli z něj bude vraník nebo hnědák rozhoduje další gen, který se stará o zesvětlení černé barvy. Ryzáci můžou mít různě odstíny, taky barva hřívy je mnohotvárná a vyskytuje se od světle bílé až do hluboce červené. Typická pro hnědáky je černá hříva a černé ponožky. Často může být hříva hnědáků a vraníků světle proužkovaná s odstínem až do červena. Chovatelé se domnívají, že tento fenomén je způsobený sluncem. Opravdový černý vraníci jsou u islandských koní docela vzácní. Někteří vraníci mají hluboce černou barvu také jen v létě nebo jen v zimě, takzvané létní nebo zimní vraníci.

Izabela, buckskin, krémový vraník

Krémový gen se postará o zesvětlení základních barev. Objeví se v různé intenzitě, podle toho, jestli kůň vlastní jeden nebo oba z dvou možných genů. S největším efektem se objeví u koních základní barvy ryzáka a způsobí izabelové koně nebo palomina. Jiný vliv má krémový gen na barvu hnědáků. Tam se to projeví třeba ve světlé barvě celého těla (žluté až světlé hnědé) kombinovaný s černou hřívou. Hlavní rozdíl k plavákům je - kromě genetického pozadí - že takové koně nemají úhoří pruh na zádech (anglický název tohoto zbarvení: buckskin). Vraníci s krémovým genem jsou béžový až do černa zbarvení (anglicky smoky black). Protože krémový gen má na černou barvu nejmenší vliv, často tahle barva není na první pohled jasná. Jestli však vlastní vraník krémový gen nebo ne, se dá v mnoho případech jen řict po genetickém testu nebo po amnézii předků. Často se u těchto koní dají pozorovat světle hnědé oči.

Úhoří pruh a zebrové proužky

Zbarvení plaváků platí jako barva divokých koní. Plaví geny zesvětlují vždy tělo koní a to charakteristicky víc než hlavu. Takto pozorujeme často takzvanou masku - tmavší hřbet nosu. Úhoří pruh plaváků nesmí být jen omezený na hřbet koní, ale musí pokračovat v hřívě a v ocasu, co má za následky vždy dvoubarevnost. Často se pozorují u plavých koní také tmavé okraje ucha, horizontální proužky na nohách (zebrové proužky) nebo na kohoutku (kříž osla). Podle toho, co má kůň za základní barvu, se zjeví ryzáci plaváci, hnědý plaváci nebo šedý plaváci takzvaný myšáci. Občas se ale taky stane, že plavé geny jsou společníkem krémového genu. Pak většinou nejsou všechny znaky jednoznačně pozorovatelné. Opět pomůže při přesné identifikaci barvy jen rodokmen nebo testování na určité geny.

Barevné varianty


© 2017 Koníkofanatici. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky